Rüzgar Türbini Stator Bobin Grubu

Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. Site istatistiklerinde gördüğüm kadarıyla takipçilerimiz oldukça fazla 🙂 Neyse konumuza dönelim. Bakır telimizi temin ettikten sonra hemen bobin sarma işlemlerine geçtim. İlk önce bobini oluşturacak bir kalıp gerekliydi. Firmamızın sunduğu olanak ve destekler sayesinde bu kalıbı cnc makinasında işledik. Oluşturduğumuz bu kalıbın etrafına bakırları sararak yandaki şekilde gördüğünüz duruma yaklaşık 2 günlük bir çalışma ile getirdim 😀

Bir bobinde yaklaşık 15 metre uzunluğunda bakır tel mevcut. Şekle aldanmayın herhangi bir hata yok. 7,5 metre uzunluğunda 2 adet bakır telin birbirleriyle birleştirilip (çift sarım) 15metre uzunluğundaki bir bakırdan oluşan bobinleri görüyorsunuz. Statorumuz 12 adet bobinden oluşuyor. Buda toplamda 12×15 = 180 metre bakır telde manyetik alan oluşturacağımızı gösteriyor.

Çift sarım yapmamızın nedeni, normal koşullarda mm2 kesitten ısınmadan geçebilen akım sınırını arttırmak için yapılmıştır. Daha kalın bakır tel kullanıp az akım çekmektense, daha ince bakır tel kullanıp kesit alanını arttırıyoruz ki çekebileceğimiz akım sonrasında bakırlarımızda oluşan ısıyı azaltalım.

Neyse teknik detayları ilerleyen bölümlerde zaten vereceğim. Şimdilik takip etmeye devam ediyorsunuz 🙂
4 thoughts on “Rüzgar Türbini Stator Bobin Grubu

  1. EmiN Post author

   Bakır çapı 1.20 mm
   Tek bir bobinin 2 kolu olduğunu düşünürsen, tek kolunun genişliği 11mm dir. 2 kol yanyana geldiğinde genişlik dolayısıyla 22mm olur ve 20mm genişlikteki mıknatıs tam bu merkezinde manyetik alan oluşturur.

   Reply
 1. Erkan uzel

  merhaba ben endüstriyel vantilatör imalatı yapıyorum ve bu dikey eksen rüzgar türübününe merak sardım 1 tane yapacağım
  çalışmalarınızı gördüm ve çok beğendim acaba rica etsem bana bu dikey exsen türübünün 3d çizimini gönderirmisiniz
  benimde elimde bazı imkanlar var rahatlıkla yapabileceğimi düşünüyorum
  iyi çalışmalar diliyorum

  Reply
  1. EmiN Post author

   Mrb erkan,
   projeyi komple veremem. İnternette araştırma yaparak birçok dökümana ulaşabilirsin. Bende araştırarak çeşitli dökümanlara ulaştım. Daha sonra NASA kanat tipleri, aerodinamik konusunda biraz ilerledim ve araştırmalarıma çeşitli inovasyonlar katarak projeyi oluşturdum. Aynı yolu izlemeni öneririm.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir